TERAS İZOLASYONU NEDİR?

Binalara, gökdelenlere müstakil evlere, kullanım amacıyla yapılan teraslara yapılan yalıtım uygulamalarına Teras İzolasyonu denir. Teraslara yapılan fayans ve seramikler tek başına ısı ve su yalıtımı için yeterli performansı gösteremezler. Terasa yapılan seramik ve fayanslar, yağmur yağdığında veya suya maruz kaldığında derz dolgulardan su alması çok muhtemeldir. Dolgulardan içeri giren su seramikler altındaki şapa dolmaya başlar. Yapılan teras yalıtımı uygulamaları bu çeşit riskleri ortadan kaldırır. Sağanak halindeki yağmurlu zamanlarda, yapılmış olan teras yalıtımı uygulaması su izolasyonunu destekler ve yapıyı sudan ve soğuk havadan izole eder. Teras yalıtımı, terasa sahip olan her türlü yapının ihtiyacı olup bütün yapılara uygulanabilir.

TERAS İZOLASYONU NASIL YAPILIR?

İzolasyonun yapılacağı yüzey kir ve pisliklerden tamamen temizlenmelidir. Uygulanacak yüzeyin çeşidine göre uygun malzeme seçimi yapılmalıdır. Yağmurlu, karlı veya kapalı bir havada yapılmaması gerekir. Sıcak ve kuru bir hava gibi uygun bir hava koşulunda yapılmalıdır. Seramik ve fayans üzerine yapılacak olan teras izolasyonu uygulamalarında dikkat edilmesi geren diğer bir nokta ise, mümkün olduğunca ekstra maliyet oluşturmadan uygulanmasıdır. Kırık olmayan fayanslar ve seramikler belirlenmeli ve o kırıkların boşlukları kapatıldıktan sonra izolasyon uygulaması yapılmalıdır. Hızlı kuruması için çift kat atılabilir. Uygulandıktan sonra sudan bir süre korunmalıdır.

teras izolasyonu
Teras İzolasyonu

TERAS İZOLASYONU NEDEN GEREKLİDİR?

Teraslar, bina yüzeylerinin tamamının büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Bu yüzden terasların, suya ve soğuk havaya maruz kalmaması için izolasyon ve yalıtım uygulamaları yapılması gereklidir. Suya maruz kalan teraslarda mantar, küf ve bakteri gibi organizmalar zaman içerisinde yapının ömrünü kısaltmaktadır. Buna ek olarakta teras zeminin sıcaklığı optimum seviyede olması gerekirken sıcak veya soğuk havaya maruz kalması teras zeminin yapısını olumsuz yönde etkilemektedir. Teras yalıtımı ve diğer izolasyon uygulamalarımız hakkında bilgi almak istiyorsanız Hakkımızda sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

TERAS İZOLASYONU AVANTAJLARI

-Teras,  yağmur, kar gibi hava şartlarında korur.

-Küf, mantar, bakteri ve mikrop gibi organizmaların oluşmasını engeller.

-Nemden ve sudan korur.

-İstenilen renkte uygulanabilir, ve yapının dekoratif görünümü korur.

-Binayı korozyondan korur.

-Yapının dayanıklılık kazandırır ve ömrünü uzatır.

-Ucuz ve yapılması kolaydır.

POLİÜRETAN KÖPÜK

KAZAN İZOLASYONU

TANK İZOLASYONU

BORU İZOLASYONU